AKADEMIA SPORTÓW WALKI I REKREACJI ALEX KUTNO

Historia Kickboxingu
W dawnych czasach dalekowschodnie sztuki walki były uprawiane wyłącznie w krajach Azji Poludniowo-Wschodniej i utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Z czasem wielu mieszkańców tych krajów emigrowało do Stanów Zjednoczonych i Europy, rozpowszechniając różne odmiany sztuk walki po całym świecie. Zawodnicy trenujący sztuki walki spierali się, która z nich jest najlepsza, najbardziej skuteczna i praktyczna. Odczuwali ogromną potrzebę skonfrontowania swych umiejętności z przedstawicielami innych szkól i styli. W USA coraz cześciej przeprowadzano walki miedzy adeptami różnych odmian walki (od wschodnich sztuk walki po boks i zapasy), dla większego bezpieczeństwa stosując rękawice i ochraniacze.
Powstaje nowa dyscyplina walki, na początku nosząc nazwę full contact karate, pózniej kick boxing. Stworzono przepisy i zasady rywalizacji, wybrano najskuteczniejsze techniki z różnych sztuk walki. Pierwsze oficjalne zawody kick boxingu odbyły się w Los Angeles w 1974 roku. Wkrótce powstała światowa organizacja World Association of Kick-Boxing Organizations – WAKO. Dyscyplina rozwijała się bardzo szybko, dzieląc się na różne konkurencje zależne od sposobu rywalizacji. Na początku przeprowadzano walki w formie full contact i semi contact, pózniej light contact i formy przy muzyce, a następnie także low kick, muay thai, aero kickboxing, K1. Kickboxing stawał się coraz bardziej popularny. Obecnie jest uprawiany na całym świecie, zawodnicy maja możliwość sprawdzenia swych umiejętności na regularnie organizowanych zawodach sportowych: mistrzostwach kraju, Mistrzostwach Europy i wiata, Pucharach. Najlepsi mogą przejść z amatorskiego do zawodowego uprawiania kickboxingu, tocząc walki na zasadach podobnych do boksu zawodowego.
KICKBOXING W POLSCE I KUTNIE

Na początku lat 80-tych w Polsce właściwie nie wiedziano jeszcze jak wyglada kickboxing na świecie, jednak w kręgach młodzieżowych “kick” już wywoływał coraz większe zainteresowanie. Przyczyn swoistej hossy na kickboxing można było upatrywać również w zwyklej ciekawości, w przystępnej formie oraz w tym, ze obok wyczynu istniała także forma rekreacyjna i zawodnicza tej dyscypliny. Jedno jest pewne – zainteresowanie wzbudzają sukcesy, z a w tamtych czasach kickbokserzy zadziwiali sukcesami cały świat.
Pionierem polskiego kickboxingu był Andrzej Palacz. Zaczynał od boksu, a potem trenował karate, jednak z biegiem lat zaczął dostrzegać w karate wiele nieudogodnień dla wyczynu sportowego. Przede wszystkim uderzała go stylowa izolacja, przeciw której się buntował. Palacz postanowił wprowadzić wszystkie te techniki, z różnych stylów, które są najskuteczniejsze. Jego podopieczni zaczęli sparować, co w karate było niedopuszczalne. Pojawiały się kontuzje, siniaki, złamania, odrapania, wiec postanowił wprowadzić kolejna innowacje jak na tamte czasy – sprzęt ochronny. Umożliwiło to uczynienie walki sparingowej bardziej realnej i zarazem bezpieczniejszej. Palacz wprowadził do treningu szereg innych nowości zaczerpniętych z zagranicy. Zawodnicy skakali na skakankach, korzystali z worków bokserskich, gruszek, stosowali ochraniacze. Już coraz mniej przypominało to treningi karate, a zaczęło upodabniając się do zajęć bokserskich. Zastosowane metody i odejście od tradycji dalekowschodnich sztuk walki i calej filozofii życia związanej ze sztuką walki, przysporzyło Palaczowi wielu wrogów w kręgach karate.
W roku 1981 zorganizowano w Polsce pierwsze mistrzostwa Polski w karate wszechstylowym, czyli kickboxingu. Na specjalne zaproszenie przyjechał słynny Dario Gamba. Przeprowadził kilka treningów, podszkolił instruktorów i trenerów oraz przeprowadził seminaria. Mial on wtedy okazje zobaczyć trening Palacza i wbrew oczekiwaniom nie zbeształ go za pogwałcenie tradycji, a udzielił wielu cennych wskazówek, które bardzo się przydały intuicyjnie trenującej grupie studentów Politechniki Warszawskiej, na czele z Palaczem.
Lata 80 ubiegłego wieku to wysyp wielu polskich mistrzów Świata, Europy, czy zdobywców Pucharu Świata jak choćby: Marek Piotrowski, Piotr Siegoczyński, Przemysław Saleta, Józef Warchoł, Gerard Ździarski, Tomasz Skrzypek, Andrzej First, Roman Bugaj.
7 lipca 1989 roku powstaje Polski Związek Kickboxingu , a jego pierwszym prezesem został rzecz jasna Marek Frysz.
W Kutnie kickboxing pojawił się i zaczęto go uprawiać w roku 1990 za sprawą pioniera tej dyscypliny Dariusza Zajączkowskiego. Był to okres dynamicznego rozwoju kickboxingu ukierunkowany na poznawanie i doskonalenie techniki. Młodzi kutnowscy adepci pełni animuszu trenowali typowo rekreacyjnie. Dopiero w 1997r. za sprawą Aleksandra Grabowskiego, absolwenta Wychowania Fizycznego instruktora boksu i kickboxingu oprócz rekreacji zawodnicy zaczęli konfrontować swoje umiejętności kickbokserskie na zawodach sportowych strefowych i ogólnopolskich. W tym okresie treningi zostały ukierunkowane na amatorską rywalizację sportową, a zawodnicy kutnowscy utworzyli filię łódzkiego Faightera. Do najbardziej aktywnych zawodników i pasjonatów tejże dyscypliny w tym czasie można zaliczyć: Dariusza Zajączkowskiego, braci Aleksandra i Rafała Grabowskich, Krzysztofa Kaźmierczaka, Krzysztofa Idczaka, Konrada Cybulskiego, Łukasza Bartosiaka, Tomasza Ossowskiego, Marcina Nowakowskiego, Mariusza Konwerskiego, braci Mariusza i Roberta Witkowskich, Leszka Grzybowskiego, Leszka Kraskę, Marcina Dobrzyńskiego i wielu wielu innych…

Rok 2010 to nowa karta kutnowskiego kickboxingu.
15.03.2010r. spora grupa zapaleńców i entuzjastów kickboxingu na czele z Aleksandrem Grabowskim i Piotrem Salą oraz z aprobatą Urzędu Miasta Kutno zakłada Akademię Sportów Walki i Rekreacji ALEX KUTNO.
Głównymi celami Akademii jest krzewienie kultury fizycznej szeroko rozumianej :
dbałość o rozwój fizyczny człowieka, dbałość o higienę i kulturę osobistą każdego członka. Aspekty wychowawcze i kształtowanie prawidłowych postaw moralnych oraz społecznych każdego uczestnika to kolejne cele stowarzyszenia.
Ważnymi wyzwaniami klubu to także profilaktyka uzależnień wśród dzieci i młodzieży, głównie :palenia tytoniu, brania narkotyków, oraz spożywania alkoholu!
Kolejny bardzo ważny cel to szkolenie zawodników do udziału w zawodach krajowych jak również międzynarodowych.
Cel równie ważny to rekreacyjny trening dla każdego, propagowanie zdrowego sportowego trybu życia obfitującego w bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy choćby spacery.

Do najważniejszych osiągnięć sportowych ASWIR ALEX KUTNO i wyróżniających się zawodników w tym okresie można zaliczyć:
Marcin Nowakowski II miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w light contact w 2007r. w Warszawie ,
Piotr Raciborski I miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów w light contact w 2009r. w Lesznie ,
Mateusz Borowiecki III miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów w light contact w 2009r. w Lesznie,
Piotr Raciborski II miejsce w light contact i II miejsce w pointfightingu na Mistrzostwach Polski juniorów w 2010r. w Bielsko-Białej,
Piotr Raciborski I miejsce w light contact w PUCHARZE ŚWIATA, w Rimini w 2010r,
Filip Grabowski II miejsce w pointfighting na Mistrzostwach Polski kadetów w 2011r. w Bielsko Białej,
Piotr Raciborski III miejsce w kick light w na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2012r. w Warszawie,
Jakub Kasica I miejsce w low kicku na Mistrzostwach Polski juniorów w 2013r. w Radzyminie,
Jakub Kasica I miejsce w low kicku na Polish Open Kicboxing Cup w 2013r. w Krynicy Zdrój,
Małgorzata Popławska II miejsce w light contact na Polish Open Kicboxing Cup w 2013r. w Krynicy Zdrój,
Maciej Jagiełło II miejsce w light contact na Polish Open Kicboxing Cup w 2013r. w Krynicy Zdrój,
Aleks Chojnacki III miejsce w light contact na Polish Open Kicboxing Cup w 2013r. w Krynicy Zdrój,
Jakub Kasica III miejsce w K1 w Pucharze Świata WAKO w 2013r. W Szeged na Węgrzech,
Jakub Kasica III miejsce w full contact na Mistrzostwach Polski juniorów w 2013r. W Brzezinach (koło Kalisza),
Małgorzata Popławska I miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski juniorów w 2013r. W Lesznie,
Jakub Kasica III miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski juniorów w 2013r. W Lesznie,
Jakub Kasica V miejsce w low kicku na Mistrzostwach Europy kadetów i juniorów w 2013r. W Krynicy Zdrój,
Jakub Kasica I miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski juniorów w 2014r. W Kobyłce koło Warszawy,
Jakub Kasica I miejsce w low kicku na Mistrzostwach Polski juniorów w 2014r. W Bełchatowie,
Karolina Grabowska V miejsce w pointfightingu na Mistrzostwach Polski kadetów w 2014r. W Lubawie
Sylwia Raciborska III miejsce w pointfightingu na Mistrzostwach Polski kadetów w 2014r. W Lubawie,
Filip Grabowski V miejsce w pointfightingu na Mistrzostwach Polski kadetów w 2014r. W Lubawie,
Maciej Świeca V miejsce w pointfightingu na Mistrzostwach Polski kadetów w 2014r. W Lubawie,
Jakub Kasica III miejscew w kick light na Mistrzostwach Polski seniorów(debiut) w 2014r. W Ożarowie Mazowieckim,
Łukasz Winiecki III miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski juniorów w 2015r. W Kartuzach,
Jakub Kasica II miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski seniorów i kadetów w 2015r. W Lesznie,
Cezary Miklas III miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski seniorów i kadetów w 2015r. W Lesznie,
Aleks Chojnacki II miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski seniorów i kadetów w 2015r. W Lesznie,
Sylwia Raciborska I miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski juniorów w 2015r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Aleks Chojnacki I miejsce w light contact w Pucharze Polski w 2015r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Łukasz Winiecki II miejsce w pointfighting na Mistrzostwach Polski juniorów w 2015r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Filip Grabowski III miejsce w pointfighting na Mistrzostwach Polski juniorów w 2015r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Jakub Kasica III miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów w 2016r. W Kartuzach,
Jakub Kasica I miejsce w kick light w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Oskar Chojnacki II miejsce w pointfightingu i III miejsce w kick light w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Sylwia Raciborska II miejsce w pointfighting w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Filip Grabowski II miejsce w pointfighting w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Dominika Kludzińska III miejsce w pointfighting w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Aleks Chojnacki III miejsce w pointfighting w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Wiktor Gryglak III miejsce w light contact w Polish Open – Puchar Europy w 2016r. W Ostrowcu Świętokrzyskim,
Jakub Kasica II miejsce w kick light na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2016r. W Warszawie,
Cezary Miklas III miejsce w kick light na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2016r. W Warszawie,
Michał Wasiak III miejsce w kick light na Akademickich Mistrzostwach Polski w 2016r. W Warszawie,
Jakub Kasica III miejsce w light contact i pointfighting w Mistrzostwach Polski seniorów w 2016r. W Kurzętniku,
Damian Tybińkowski II miejsce w light contact i III miejsce w pointfighting w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w 2016r. W Sanoku,
Łukasz Siemiński II miejsce w pointfighting w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w 2016r. W Sanoku,
Dominika Kludzińska III miejsce w kick ligt na Mistrzostwach Polski juniorów w 2017r. W Kartuzach,
Michał Frątczak III miejsce w light contact na Mistrzostwach Polski juniorów w 2017r. W Rydzynie koło Leszna,
Nadia Czarnecka I miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów w kick light w 2017r. W Mysiadle koło Warszawy,
Anna Justyńska II miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów w kick light w 2017r. W Mysiadle koło Warszawy,
Weronika Stępniak II miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów w kick light w 2017r. W Mysiadle koło Warszawy,
Zuzanna Winiecka III miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów w kick light w 2017r. W Mysiadle koło Warszawy,
Jakub Piotrowicz III miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów w kick light w 2017r. W Mysiadle koło Warszawy,
Damian Tybińkowski III miejsce w K1 na Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w 2017r. W Nisku,
Łukasz Siemiński II miejsce w pointfighting na Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w 2017r. W Nisku,
Nadia Czarnecka I miejsce w kick light na Mistrzostwach Polski kadetów,
w 2018r. w Mysiadle,
Jakub Kasica II miejsce w full contact na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w 2018 r. w Błaszkach,
Anna Justyńska II miejsce w full contact na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w 2018 r. w Błaszkach,
Jakub Kasica I miejsce w light contact w Akademickich Mistrzostwach Polski w 2018r. W Lublinie,
Jakub Kasica III miejsce w full contact w Akademickich Mistrzostwach Polski w 2018r. W Lublinie,
Cezary Miklas III miejsce w full contact w Akademickich Mistrzostwach Polski w 2018r. W Lublinie,
Wiktor Gryglak udział w Mistrzostwach Świata w kickboxingu w 2018r. W Lido di Jesolo,
Nadia Czarnecka II miejsce na Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule kick light w 2019 r. w Mysiadle,
Wiktor Gryglak III miejsce na Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule light contact w 2019 r. w Węgrowie,
Łukasz Siemiński II miejsce na Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule pointfighting w 2020 r. w Krynicy Zdrój,
Artur Koliński II miejsce na Mistrzostwach Polski w kickboxingu w formule kick light w 2020 r. w Płocku.

Klub oprócz startów na zawodach uczestniczy w wielu pokazach na terenie miasta Kutna jak również całego powiatu kutnowskiego, bierze udział także w akcjach charytatywnych jak choćby WOŚP i wielu innych.
Klub ASWIR ALEX KUTNO był także organizatorem  I Turnieju o Puchar Starosty Kutnowskiego w kickboxingu, który odbył się 23.11.2019r. w Strzelcach.

Treningi odbywają się w Zespole Szkól Nr 1 w Kutnie im. Stanisława Staszica w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 16.00-19.00 pod okiem wykwalifikowanej kadry trenersko nauczycielskiej: Aleksandra Grabowskiego, Mariusza Konwerskiego i Krzysztofa Kaźmierczaka.

Klub szkoli zawodników (dziewczęta i chłopcy) we wszystkich formułach kickboxingu: pointfighting, light contact, kick light, full contact, low kick, k1 we wszystkich grupach wiekowych: dzieci od 5 do 10 roku życia, kadeci młodsi 10-13 lat, kadeci starsi 13-16 lat, juniorzy 16-19 lat oraz seniorzy powyżej 19 lat.
Klub uczestniczy w zawodach rangi krajowej: Mistrzostwach Polski, Pucharach Polski, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, Pucharach Europy i Świata..
Klub zrzeszony jest w Polskim Związku Kickboxingu i posiada licencje klubową.
Również trenerzy oraz zawodnicy posiadają licencje umożliwiające do startów w zawodach pod patronatem PZKB i WAKO.
Warunkiem uczestnictwa jest zgoda rodzica bądź uczestnika pełnoletniego i oczywiście badania lekarskie! Do rekreacyjnego treningu wystarcza badanie lekarza rodzinnego, ale do sparringów i
zawodów sportowych wymagana jest zgoda lekarza medycyny sportowej
Jak wygląda typowy trening kickboxingu?

Każda jednostka treningowa kickboxingu zawiera w sobie długą rozgrzewkę (podstawa), naukę techniki kickboxingu i ćwiczenia końcowe, w których zawierają się czasami ćwiczenia siłowe czasami wytrzymałościowe w zależności od okresu treningowego. Na końcu każdego treningu prowadzę ćwiczenia rozluźniająco-uspokajające z elementami masażu.
Trening kickboxingu to oprócz nauki techniki ręcznej i nożnej, nauki ataku i obrony to również bardzo duża ilość ćwiczeń ogólnorozwojowych. Głównie są to ćwiczenia gimnastyczne ( dużo ćwiczeń gibkościowo – rozciągająco – koordynacyjnych), ćwiczenia lekkoatletyczne ( biegi długie, krótkie, marszobiegi w terenie), jak również elementy gier zespołowych. W pewnych okresach stosowane są także ćwiczenia siłowe na siłowni.
No i oczywiście sparringi zadaniowe bądź ostre, to także jeden z nierozerwalnych elementów treningu.
Reasumując kickboxing to wszechstronność form i metod prowadzących do harmonijnego rozwoju każdego człowieka.

 

WAKO

Polski Związek Kickboxingu

MDK Kutno

Urząd Powiatowy w Kutnie

Urząd Miasta Kutno